צרו איתנו קשר >

השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם!

טופס 106

ראשי / טופס 106
טופס 106
תוכן עניינים

טופס אישור עפ"י תקנות מס הכנסה – ניכוי ממשכורת, המוכר גם כטופס 106, מרכז נתונים על כספים שנוכו משכר עבודה של עובד והועברו לרשות המיסים.

נוסף על כך הטופס מציג נתוני שכר אחרים כמו סך חודשי העבודה בשנת מס נתונה, סך הסכומים שהעביר המעסיק לחשבונות חיסכון בשם העובד, וסך נקודות הזיכוי שניתנו לעובד ולפיהן חושבה חובתו לרשות המיסים.

 

טופס 106 הוא למעשה אישור על הכנסה, והוא חשוב לכל עובד שכיר בישראל. אם עובד נדרש להוכיח שהרוויח שכר בשנת מס מסוימת, עליו להציג טופס 106. טופס 106 נדרש גם כצרופה לבקשה להחזרי מס וחיוני בתהליך בדיקת הזכאות של מבקש הבקשה.

 

אם גם אתם חושבים שמגיע לכם לקבל החזרי מס מרשות המיסים, סביר להניח שאתם צודקים. כדי להכין בקשה להחזרי מס יש להציג לרשות המיסים טופסי 106 שהונפקו בשש השנים שקדמו להגשת הבקשה.

 

יש לכם טופס 106? מצוין, אתם יכולים לצאת לדרך. אין לכם? הינה כל מה שאתם צריכים לדעת על הטופס החשוב הזה.

 

מהו טופס 106?

טופס 106 מסכם את ההכנסות של עובד שכיר בשנת מס נתונה. הטופס מיועד לעובד ולא למעסיק. המעסיק מנפיק טופס 106 כדי לאפשר לעובד לבחון את נתוני המשכורת שלו, לבדקו אותם ולוודא שלו נפלו בהם טעויות.

 

הטופס הוא הוכחה להכנסות משכר עבודה בשנת מס מסוימת, ואפשר להציגו לכל דורש. הטופס חשוב במיוחד בתהליך בדיקת הזכאות להחזרי מס ומועבר לרשות המיסים יחד עם הבקשה להחזרי מס.

 

טופס 106 מועבר לעובדים בסוף כל שנת עבודה (עד 31 במרץ בשנה שלאחר שנת המס). מעסיקים מחויבים להגיש אותו לעובדים ונדרשים לשקיפות מלאה ברישום נתוני המשכורת של כל עובד ועובד.

 

מעסיק שאינו מנפיק טופס 106 לעובדיו, מתעכב בהנפקת הטופס או אינו מציג נתונים מלאים, עובר על החוק ועלול להיענש.

 

אם אתם עובדים שכירים, חשוב שתדעו שיש לשמור את כל טופסי 106 שקיבלתם לאורך השנים. הטפסים הללו מרכזים את הנתונים המופיעים בכל תלושי המשכורת שהונפקו בשנת מס אחת, ועובדים שכירים נדרשים להציגם בכל אינטראקציה עם רשות המיסים או עם המוסד לביטוח לאומי.

 

אילו פרטים מופיעים בטופס 106?

  • פרטי המעביד.
  • נתוני 12 משכורות לאורך השנה.
  • פירוט הפקדות מעסיק והעובד לקצבה (קרנות פנסיה, גמל והשתלמות).
  • תשלומי מס, ביטוח לאומי וביטוח בריאות.
  • סעיפי הטבות שונים שניתנו במהלך השנה לעובד מהמעסיק.
  • מספר נקודות זיכוי.

 

לא קיבלתם טופסי 106 מהמעסיק בשנת מס אחת או יותר? כך תשחזרו את הטפסים.

איך מקבלים טופס 106?

טופס 106 מקבלים מהמעסיק, המעסיקים מכינים את טופסי 106 לעובדיהם לקראת סוף שנת העבודה ובדרך כלל מגישים אותם לעובדים עם תלוש המשכורת האחרון או לכל המאוחר עם תלוש המשכורת הראשון של שנת העבודה החדשה.

 

מעסיקים שעובדים כחוק יודעים שהם מחויבים להנפיק לעובדיהם טופס 106 בסוף כל שנת עבודה, ויודעים שהם עלולים להיענש אם לא יעשו זאת. ולכן עובדים שכירים שמועסקים במקומות עבודה מסודרים שעובדים כחוק, לא צריכים לתהות איך משיגים טופס 106 כיוון שהם תמיד יקבלו את הטופס לידיהם.

 

אם קיבלתם טופסי 106 מהמעסיק שלכם ובחלוף השנים איבדתם אותם, תוכלו לפנות אליו ולבקש שחזור של הטפסים הרלוונטיים לצרכים שלכם. לדוגמא אם אתם זקוקים לטופסי 106 לשנים 2019–2021, והם אינם בידיכם, פנו למעסיק שלכם ובקשו ממנו לשחזר את הטפסים ולהנפיק אותם שוב. כיוון שמרבית המעסיקים עובדים עם תוכנות מתקדמות לחישוב שכר, הם יכולים להנפיק בהן כל טופס בלחיצת כפתור.

 

מה עושים עם טופס 106?

אז אנחנו יודעים הכול על טופס 106 – מהו, מתי מקבלים טופס 106, ואיך משחזרים אותו אם הוא אובד. כעת נותר להבין מה עושים עם טופס 106, וזאת השאלה החשובה ביותר.

 

התשובה היא פשוטה – את טופס 106 צריך לשמור. אנחנו ממליצים לשמור אותו לתמיד. הכינו תיקיה מסודרת ותייקו בה את כל תלושי המשכורת שקיבלתם לאורך השנים. ודאו שמעל תלוש המשכורת האחרון של כל שנת עבודה, מתויק טופס 106 המסכם את השנה.

 

רבים שואלים אותנו אם יכול להיות ברשותם יותר מטופס 106 אחד?

 

התשובה היא חד-משמעית – כן. צריך להיות ברשותכם טופס 106 אחד לכל שנת עבודה, אז אם עבדתם עשרים וחמש שנים, צריכים להיות ברשותכם עשרים וחמישה טופסי 106.

אם תחליטו לברר את זכאותכם להחזרי מס, כל שתצטרכו לעשות, הוא לשלוף מהתיקייה הביתית את טופסי 106 שקיבלתם בשש השנים האחרונות, להעביר אותם לבדיקתנו, ואנחנו נעביר אותה לרשות המיסים יחד עם בקשה מסודרת להחזרי מס.

 

טופס 106 הוא האסמכתא הטובה ביותר שלכם לעבודה ולהכנסה. אז שמרו עליו תמיד.

שתפו את הכתבה עם חברים
המרכז להחזרי מס

המרכז להחזרי מס מלווה שכירים (ולא רק) בתהליך בדיקה וקבלה של החזרים מהרשויות, בתהליך פשוט מצדכם, כל הדרך למימוש הזכות להחזר מס.

השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם!