צרו איתנו קשר >

השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם!

החזר מס החלפת עבודה

ראשי / החזר מס החלפת עבודה
החזר מס החלפת עבודה
תוכן עניינים

במידה וחל שינוי במקום עבודתו של עובד שכיר במהלך השנה, ישנם מספר גורמים אשר מעלים את הסבירות לקבלת החזר מס החלפת עבודה, כמו שינוי בתנאי השכר ופרק זמן מסוים שבו העובד לא קיבל תלוש משכורת. חישוב מס ההכנסה של עובד מחושב באופן שנתי, ולא באופן חודשי כפי שרובינו מחשבים את הכנסותינו. בהינתן כך, כאשר שכיר אינו עובד, נוצר פער בין התשלום למס הכנסה לבין הזמן שבו השכיר עבד בפועל, ועל כך מגיעים לשכיר החזרים ממס הכנסה.

 

החזר מס החלפת עבודה – איך מחשבים את ההחזר?

חישוב מס ההכנסה מתבצע על ידי חשב השכר במקום העבודה, ומחושב לפי כמות השכר וממנה מופרש האחוז המתאים.

רוב מקומות העבודה מנכים את מס ההכנסה לעובד על סמך הכנסותיו, כאשר יוצאים מנקודת הנחה שהכנסותיו של העובד קבועות ולא משתנות. בעקבות הנחה זו עלול להיווצר הפרש בין מדרגות המס אשר על השכיר לשלם במעבר בין עבודות.

כאשר מקום העבודה משתנה, ואתו המשכורת, האחוזים המופרשים עלולים להשתנות וליצור חוסר התאמה בין ההפרשות ממקומות העבודה השונים. שינוי זה עשוי לזכות את העובד בהחזרי מס.

יש לציין כי גם המצב ההפוך אפשרי, כלומר יתכן חוב למס הכנסה בעקבות פער מסוג זה, לכן מומלץ להיוועץ ברואה חשבון לאורך התהליך.

ניתן לקבלי החזרי מס עד שש שנים אחורה, בבחינת כל שנה בנפרד.

חשוב לציין כי מס הכנסה אינו מיידע את השכיר על הזכאות להחזרי מס, ועל אחריותו של כל אדם לבדוק בעצמו האם הוא זכאי להם.

 

גורמים המשפיעים על היקף החזרי המס

  • פרק הזמן בו השכיר לא עבד – ככל שההפרש בין הכנסות השכיר גדול יותר, החזרי המס גדלים בהתאם. זמן זה מתייחס לתקופה בה השכיר לא הרוויח שום הכנסה.
  • הכנסות שונות ונוספות בזמן תקופת המעבר בין העבודות – בנסיבות שבהן היו לשכיר הכנסות נוספות, לאו דווקא הכנסות ממעסיק אחר, סכום החזרי המס קטן. אם לדוגמה השכיר מקבל דמי אבטלה, קצבאות כלשהן, דמי פגיעה ממקום העבודה, תקופת הכשרה תעסוקתית וכדומה, השכיר זכאי להחזר מס פחות מזה שהיה מקבל ללא סכומים אלו, אך גם בהינתן כך עדיין עשויה להיות זכאות להחזרי מס בעקבות ההפרש בגובה ההכנסות.
  • פיצויים ממקום העבודה הקודם – במידה וקיבלת פיצויי פיטורים במקום העבודה הקודם, יתכן וחלקם אינם פטורים מתשלומי מס. דבר זה עלול להשפיע על הזכאות להחזרי מס.

 

ניתן להגיש בקשת החזרי מס גם מבלי להגיש דו"ח שנתי מלא, על ידי מילוי טופס קיים הנקרא 'החזר מס לשכירים'. טופס זה פשוט יותר להבנה מאשר הדו"ח השנתי, אך הוא תקף רק לשכירים, ולא לעצמאיים המחויבים בהגשת דו"ח שנתי.

יש לצרף לטופס מסמכים שונים, ביניהם גובה ההכנסות ממקום העבודה הקודם, מסמכים על הכנסות נוספות, הניכויים האישיים הנדרשים שאולי לא שולמו במסגרת העבודה הקודמת וכדומה.

אם ישנו בן/ בת זוג, יש לצרף את המידע המתאים גם לגביהם, שכן חישוב החזרי מס מתבצע על סמך הכנסותיהם של שני בני הזוג.

במידה ונמצאת זכאי להחזרי מס, ישנה ריבית והצמדה של 4 אחוז אשר פטורה ממס. אז למרות שהתהליך אולי מייגע, ישנו תמריץ בדמות לא מעט כסף, שהרי סכומים אלו יכולים להצטבר ללא מעט כאשר מחושב מס לתקופה של שש שנים אחורה.

הזמן על פי חוק לקבלת החזרי מס עומד על 90 ימים או עד ה-31 ביולי שבשנה שאחרי הגשת הדו"ח, כאשר הדד ליין הוא המאוחר מבין השניים. לעיתים בדיקת הדו"ח מתעכבת מעבר לכך, אך דבר זה דווקא עלול להיות משמח, מאחר ומס הכנסה מחויבים להמשיך ולשלם את הריבית.

 

קבלת החזר המס בהחלפת מקום עבודה

את החזרי המס מקבל מגיש הדו"ח ישירות אל פרטי הבנק שהוזנו בדו"ח במידה והוא זכאי להם, לכן יש לוודא שפרטי החשבון נכונים ומדויקים לגבי מגיש הדו"ח, על מנת להימנע מטעויות לא נעימות הקשורות בכספים אליהם הוא זכאי.

 

לאור כל הנאמר, אם אתם/ן שכירים/ות שאינם עובדים או לא עבדו במשך תקופה כזו או אחרת, ובזמנים כאלו הדבר מאוד סביר וכמעט מתבקש, ישנה סבירות גבוהה שהנכם זכאים להחזרי מס. אז אחרי שעומדים על שתי הרגליים ומוצאים עבודה חדשה, כדאי ומומלץ לבדוק את זכאותכם לקבלת החזרי מס, ואולי לקבל סכומי כסף נוספים.

השאירו תגובה
המרכז להחזרי מס

המרכז להחזרי מס מלווה שכירים (ולא רק) בתהליך בדיקה וקבלה של החזרים מהרשויות, בתהליך פשוט מצדכם, כל הדרך למימוש הזכות להחזר מס.

 

מאמרים נוספים