צרו איתנו קשר >

השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם!

החזר מס לשכירים עם שכר גבוה

ראשי / החזר מס לשכירים עם שכר גבוה
החזר מס משכורת גבוהה
תוכן עניינים

במדינת ישראל, מקבלי משכורות גבוהות משלמים אחוזי מס גבוהים במיוחד, שנעים בין כשלושים עד חמישים אחוזים, בהתאם לסכומים אותם מרוויח הם מרוויחים. ניתן לקבל החזר ממס הכנסה על המס, למרות שלא כולם יודעים זאת. היתרון המרכזי בהחזר מס לשכירים עם משכורת גבוהה הוא שבגלל שהמס המשולם גבוה יותר בעקבות השכר, עולים בהתאם גם ההחזרים. נתונים מראים כי ישנם מיליארדים, כן כן, לא פחות ממיליארדים, אשר מחכים לשכירים עם שכר גבוה שיבואו לדרוש אותם בחזרה, והם אינם עושים זאת. הסיבות האפשריות לכך, הן שחוץ מרואי החשבון החרוצים, נדיר שמישהו מאיתנו רוצה להתעסק עם הבירוקרטיה הכרוכה במס הכנסה, והסיבה היותר שכיחה היא חוסר ידע, אותו ננסה לכסות כאן.

 

למה מגיעים לנו החזרי מס?

פעמים רבות, בשל סיבות שונות, המדינה גובה מאיתנו מס גבוה משיעורו בחוק. הסיבה העיקרית לכך היא אומדן לא נכון של הכנסתינו השנתית. המס, אשר מחושב בסוף השנה לקראת השנה הבאה, עשוי להעריך את המשכורת בסכום מסויים, בעוד הסכום המשולם כל חודש עשוי להשתנות. אם למשל חל שינוי בהיקף עבודתכם, תהיו זכאים להחזר על התקופה בה עבדתם פחות אך שילמתם מס בהתאם לחישוב שקדם לצמצום השעות. שינוי בגובה המשכורת גם יביא איתו שינוי בגובה המס אשר עליכם לשלם. בנוסף, מאז שנת 2003 נכנס לתוקף חוק המחייב במיסים על בסיס פרסונאלי ולא טריטוריאלי, כלומר בעלי משכורת גבוהה אשר משקיעים בשוק ההון יחויבו במס על תשואות השקעותיהם.

 

איך מגישים בקשה להחזרי מס של שכירים עם משכורת גבוהה?

את הבקשה להחזר מס לשכירים מגישים אצל פקיד השומה אליו משתייך העובד לפי אזור מגוריו. על השכיר למלא טופס שנקרא "טופס 135" ולצרף אליו את המסמכים הדרושים בהתאם לסיבת הבקשה להחזר מס. טופס נוסף שעל השכיר להגיש הוא טופס 106, ובמידה והשכיר עובד במספר עבודות, עליו להגיש טופס זה מכל אחד ממעסיקיו השונים. יש לצרף לכל אלו גם מכתב אסמכתא מהבנק אשר בו כלולים פרטי הבנק של מגיש הבקשה, כך שבמידה והשכיר זכאי להחזר, מס הכנסה יעביר את הכסף ישירות לחשבונו. עוד דבר שחשוב לדעת הוא שלמרות שההחזר נעשה עד שש שנים אחורה, עדיין יש להגיש בקשה על כל שנה בנפרד.

מה הן הנסיבות בהן ניתן לקבל החזר לשכירים בעלי משכורת גבוהה?

הסיבות לקבלת החזר מס לשכירים בעלי משכורת גבוהה זהות לכלל האוכלוסיה ולכלל גובהי המשכורות. הסיבות הן שינוי בהיקף העבודה, הכנסה נוספת או כמה הכנסות נוספות אשר לא מוכרות בתיאום מס, פיטורין של עובד במהלך השנה או כאשר נולד לעובד או עובדת ילד או ילדה שאינם דווחו למעסיק ועל כן השכיר לא קיבל תוספת נקודות זכות להן זכאי בשל הלידה. סיבות אלו עשויות להוביל לחישוב לא נכון של כמות המס ולתשלום יתר למס הכנסה, שיכול להתבטא בסכומים גבוהים מאוד בהינתן כך שהמשכורת עצמה מלכתחילה גבוהה.

 

כיצד נקבע גובה המס אותו יש לשלם ולהחזיר?

גובה המס אשר נדרשים שכירים לשלם נקבע על פי הערכת הכנסת השכיר הצפויה לאותה השנה. מכאן קורה לא אחת שבמהלך השנה קורים דברים בלתי צפויים המשפיעים על גובה ההכנסה של שכיר, ועשויים להביא לשינוי במס עליו לשלם. עקב שינויים אלו ניתן לקבל החזר מס לשכירים כשאלו מדווחים למס הכנסה על השינויים שחלו הכנסתם במהלך השנה.

 

לאחר כמה זמן אוכל לראות את החזר המס בחשבון הבנק?

במידה והשכיר אכן נמצא זכאי לקבלת החזר מס, הכסף מעבר לחשבונו בטווח של עד שנה מיום הבקשה או בטווח של שנתיים מסוף שנת המס בגינה הוגשה הבקשה, כאשר לרשות המיסים יש זכות לבחור בתאריך המאוחר מבין השניים. כאמור, הסכום מועבר ישירות לחשבון הבנק של מגיש הבקשה, לפי הפרטים התואמים את הכתוב בבקשה להחזר מס.

לעיתים, כאשר המשכורת גם ככה נמצאת באזורים גבוהים, יש נטייה מסוימת להתייחס לסכומים של החזר מס לשכירים כסכומים שאינם בעלי חשיבות. במקרה של משכורת גבוהה, דווקא ההפך הוא הנכון. כיוון שגובה המשכורת אומר מדרגת מס גבוהה יותר ותשלום גבוה יותר למס הכנסה, כך גם ההחזר גבוה יותר, ומגיע לסכומים מכובדים. אז אל תזלזלו בכסף שלכם, הוא שוכב לבדו במס הכנסה, חושב עליכם ומתגעגע.

השאירו תגובה
המרכז להחזרי מס

המרכז להחזרי מס מלווה שכירים (ולא רק) בתהליך בדיקה וקבלה של החזרים מהרשויות, בתהליך פשוט מצדכם, כל הדרך למימוש הזכות להחזר מס.

 

מאמרים נוספים