צרו איתנו קשר >

השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם!

טופס 116 א

ראשי / טופס 116 א
טופס 116 א
תוכן עניינים

צריכים להגיש טופס 116 א? הינה כל מה שאתם צריכים לדעת עליו.

טופס 116 א להורדה

מחפשים טופס 116 א להורדה? לחצו על הכפתור והורידו את הטופס:

מהו טופס 116 א?

טופס 116 א הוא שירות שניתן להורים המגדלים בביתם ילד עם מוגבלות. מילוי הטופס ואישורו מקנה לממלא הטופס שתי נקודות זיכוי ממס הכנסה.

 

הורים שמרוויחים הכנסה, מגדלים בביתם ילד עם מוגבלות ומרוויחים משכורת חודשית יכולים להגיש את הטופס, אך הזיכוי ממס יינתן רק לאחד מהם.

 

אם הילד מתגורר במוסד רפואי או טיפולי, ההורים יכולים למלא טופס 116 א, לציין שהבקשה מוגשת לפי סעיף 44 לפקודת מס הכנסה ולציין את שם המוסד ואת כתובתו או לחלופין למלא טופס 116 – זיכוי במס הכנסה עבור החזקת קרוב משפחה עם מוגבלות במוסד.

 

איך ממלאים טופס 116 א?

טופס 116 א אינו ארוך או מורכב, ואפשר למלא אותו בקלות לבד:

 

בראש הטופס יש למלא את פרטי מגיש הבקשה ולציין את סוג הקרבה לאדם עם מוגבלות.

 

בסעיף הבא יש לכתוב את פרטי המעסיק ומייד לאחר מכן את פרטי האדם עם המוגבלות ולציין את מצבו המשפחתי ואת כתובת מגוריו. כמו כן יש לציין אם הבקשה מוגשת לפי סעיף 44 (החזקה במוסד) או לפי סעיף 45 (החזקה בבית המגורים) לפקודת מס הכנסה.

 

יש למלא את ההצהרה המופיעה בתחתית העמוד ולחתום עליה רק אם מדובר בילד שמלאו לו 18 שנים, והוא עודנו סמוך על שולחן הוריו.

 

בדף השני של הטופס מופיעה רשימת המסמכים שיש להמציא לפקיד השומה אם הטופס מוגש לפי סעיף 45 לפקודת מס הכנסה. אם ההורים זכאים לגמלת ילד נכה מהמוסד לביטוח לאומי, הם אינם נדרשים לצרף את המסמכים המבוקשים ויכולים להגיש את טופס 116 א בלעדיהם. המסמכים הנדרשים לטופס 116 א הם מסמכים המעידים על מצבו הרפואי של הילד או על הלקות שממנה הוא סובל וכן טופס 127 – תעודה רפואית, זיכוי בעד אדם עם מוגבלות וזיכוי בעד הוצאות בשל החזקת קרוב במוסד. המסמכים הנדרשים מיועדים לזיהוי הלקות ולהוכחת הזכאות.

 

נוסף להם יש לצרף מסמכים המעידים על מקור ההכנסה של ההורים ועל הכנסותיו של בעל המוגבלות אם יש כאלה. חשוב לציין שפקיד השומה רשאי לבקש מסמכים נוספים אם הוא מוצא לנכון.

איך מגישים טופס 116 א?

אפשר להגיש טופס 116 א באמצעות המעסיק אם הילד מקבל גמלת נכה מהמוסד לביטוח לאומי וטרם מלאו לו 19 ורק בצירוף טופס 101.

 

יש להגיש את הטופס מדי שנה בתחילת שנת המס. אפשר להגיש את הטופס ישירות במשרדי פקיד השומה שבאזור המגורים. כמו כן אפשר להגיש את הטופס במערכת המקוונת של אתר רשות המיסים.

 

אם אין ההורים מכירים את השירות ומעולם לא הגישו טופס 116 א, הם יכולים להגיש בקשה להחזר מס בטופס 135 ולגבות אותה במסמכים רלוונטיים.

 

כדאי להדגיש שהורים זכאים לקבל החזרי מס רק בעד שש השנים שקדמו להגשת הבקשה. הזיכוי יינתן להורים בתוספת ריבית והצמדה ובלבד שהם מצליחים להוכיח את זכאותם.

שתפו את הכתבה עם חברים
המרכז להחזרי מס

המרכז להחזרי מס מלווה שכירים (ולא רק) בתהליך בדיקה וקבלה של החזרים מהרשויות, בתהליך פשוט מצדכם, כל הדרך למימוש הזכות להחזר מס.

השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם!