צרו איתנו קשר >

השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם!

טופס 169 א – בקשה לקביעת אחוזי נכות לצורך פטור ממיסים

ראשי / טופס 169 א
טופס 169 א
תוכן עניינים

הינה כל מה שחשוב לדעת על טופס 169 א.

טופס 169 א להורדה

מחפשים טופס 169 א להורדה? לחצו על הכפתור והורידו את הטופס:

טופס 169 א

טופס בקשה לקביעת אחוזי נכות לצורך פטור ממיסים, המכונה טופס 169 א, הוא שירות שרשות המיסים מציעה לנכים שנכותם טרם הוכרה במוסד לביטוח לאומי, כדי שנכותם תוכר ותדורג, והם יוכלו לקבל פטור ממיסים. טופס 169 א אינו רלוונטי לנכים שכבר נקבעה להם נכות רפואית. אם כבר נקבעה לכם נכות רפואית אתם יכולים לערוך תיאום מס, לצרף את פרוטוקול הוועדה הרפואית ואת החלטותיה ולקבל החלטות במס הכנסה. כמו כן אתם יכולים להגיש בקשה לפטור חלקי ממס רכישה בטופס 2973 ולקבל הקלות במס רכישה. עדיין לא קיבלתם דרגת נכות במוסד לביטוח לאומי? אתם צריכים למלא טופס 169 א ולהגישו לרשות המיסים.

 

איך למלא את הטופס?

כדי למלא את הטופס הורידו אותו מהאתר שלנו בקישור הנ"ל, הדפיסו אותו, מלאו את כל הפרטים הנדרשים בו והגישו אותו לרשות המיסים בצירוף המסמכים המבוקשים בו. אפשר להגיש את הטופס בדואר או במשרד השומה האזורי או במערכת המקוונת של רשות המיסים.

אז איך ממלאים? ובכן, הטופס מחולק לשישה סעיפים:

  • הסעיף הראשון הוא סעיף פרטים אישיים. יש למלא בו פרטים מדויקים.
  • בסעיף השני יש לפרט את הליקויים או הפגימות של המבקש. יש לצרף מסמכים מעידים על הליקויים או הפגימות שפורטו.
  • הסעיף השלישי רלוונטי למי שכבר נקבעו לו אחוזי נכות. יש לפרט בו את החוק שלפיו נקבעה דרגת הנכות, את דרגת הנכות ואת תאריך קביעת דרגת הנכות ולצרף אסמכתאות לכך.
  • הסעיף הרביעי הוא הסכמה לקביעת דרגת הנכות ללא נוכחות המבקש. אין חובה למלא את הסעיף הזה.
  • בסעיף החמישי יש לציין אילו מסמכים מצורפים למסמך.
  • בסעיף השישי יש להצהיר על נכונות הפרטים בטופס.

מי יכול למלא טופס 169 א?

נכים שעדיין לא נקבעה להם דרגת נכות, יכולים למלא טופס 169 א ולהגיש אותו לרשות המיסים. לבקשה יש לצרף אישור על תשלום למוסד לביטוח לאומי וכן מסמכים רפואיים המעידים על מגבלות או על נכות. חשוב לציין שעלות השירות הוא 679 ש"ח לוועדה רפואית ראשונה, ושעלויות הוועדה הרפואית משתנות מדי תקופה. בטרם תיקבע דרגת הנכות שלכם תוזמנו לוועדה רפואית במוסד לביטוח לאומי. הוועדה הרפואית תבחן את מצבכם הרפואי ותקבע אם אתם זכאים לדרגת נכות, ולאיזו דרגת נכות אתם זכאים. החלטות הוועדה יועברו לרשות המיסים לצורך קביעת הפטור שאתם זכאים לו עקב מצבכם הרפואי.

 

למה חשוב למלא טופס 169 א?

טופס 169 א הוא שלב בתהליך לקבלת פטור ממיסים. אם נכותכם עדיין לא הוכרה, אינכם יכולים לקבל פטור ממיסים או להגיש בקשה להחזר מס על סמך נכותכם. כדי לקבל פטור ממיסים ולקבל החזרי מס בסכומים גבוהים מדי שנה, יש להגיש בקשה לקביעת אחוזי נכות, להגיע לוועדה רפואית במוסד לביטוח לאומי, להוכיח את הנכות שלהם ולהשתמש בהחלטות הוועדה לצורך קבלת הפטור המיוחל.

שתפו את הכתבה עם חברים
המרכז להחזרי מס

המרכז להחזרי מס מלווה שכירים (ולא רק) בתהליך בדיקה וקבלה של החזרים מהרשויות, בתהליך פשוט מצדכם, כל הדרך למימוש הזכות להחזר מס.

השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם!